Návod na "použití" štěněte
Štěňátku, které si přivezete domů z naší chovatelské stanice, se snažíme zajistit optimální podmínky pro jeho start do života. Péče o matku začíná ještě před nakrytím. Základem je ideální fyzická kondice a zdravá výživa. Také výběr otce štěňat není dán jen jeho exteriérovými kvalitami, ale i důrazem na zdraví a dobrou povahu.
Všichni naši psi žijí s námi v nejužším kontaktu a tak i naše štěňátka se rodí pod naším dohledem. Přesto ale maximum péče je ponecháno na přirozených instinktech feny. Fena, která by nebyla schopna přirozeně porodit a pečovat o mláďata, podle našeho názoru nepatří do chovu.
Po narození klademe velký důraz na zdravý vývoj a ranou socializaci štěňat. Štěňátka jsou v intenzivním kontaktu s námi i s ostatními členy smečky. Od prvních týdnů se tak učí komunikaci s člověkem i s vlastním druhem. Zdraví štěňat je zajištěno jak pravidelnou kontrolou každého štěněte, tak i nezbytným odčervováním od druhého týdne života a včasným očkováním.
Štěňátko, které si od nás přinesete, bude mít tedy za sebou trojí odčervení (ve dvou, čtyřech a sedmi týdnech) a první očkování. V očkovacím průkaze i v kupní smlouvě budete mít vyznačeny jak termíny předchozích ošetření, tak i dobu, kdy je potřeba je zopakovat. Se štěňátkem byste měli jít mezi cizí psy nejdříve týden po druhém očkování. Teprve tehdy má štěně dostatečnou imunitu. Pak ale seznamování se psy v okolí neodkládejte. Štěně kontakt potřebuje, aby se učilo správně komunikovat. Buďte však opatrní, s kým se vaše štěně půjde seznámit. Ne všichni psi (a zvláště feny) tolerují cizí mláďata. Nenechte proto štěně volně běžet ke psovi, kterého neznáte. Zeptejte se nejdříve jeho majitele, zda je seznámení pro Vašeho drobečka bezpečné. Ani druhý extrém však nepřinese štěněti nic dobrého. Přílišné ochranitelství, kdy se vrháme na štěně a zděšeně je zvedáme do výšky kdykoliv vidíme cizího psa, vyvolá ve štěněti úzkost z příslušníků svého druhu a rozhodně mu nepomůže naučit se správnému psímu chování.
Štěňátko v době odběru bude již odstaveno a převedeno na granule. Krmíme značkou Eukanuba puppy small. Na prvních několik dní od nás dostanete krmivo s sebou. Štěně krmíme 4x -5x denně v cca 4 hodinových intervalech. Dávku si z počátku určuje štěně samo podle potřeby. Po noční pauze většinou sežere větší dávku. Granule namáčíme předem ve vlažné vodě, aby změkly a nabobtnaly. Méně tak zatěžují zažívací trakt štěňátka. Můžete si namočit dopředu celou denní dávku a ponechávat v lednici. Nesežrané granule ale nikdy neponechávejte štěněti v misce. Předejdete trávicím potížím. Postupně budete snižovat počet dávek tak, že v 16 týdnech budete krmit již jen 3x a v půl roce jen 2x denně. Nejpozději od čtyř měsíců byste také měli dodržovat maximální doporučenou dávku krmiva.
Pokud se rozhodnete změnit značku krmiva, udělejte to postupně v průběhu cca jednoho týdne a nejdříve po řádné aklimatizaci štěněte na nové prostředí. Také byste neměli kombinovat přechod na jiné krmivo např. s dalším očkováním. Oboje představuje pro mladý organismus zátěž a není dobré zkoušet, co štěně ještě vydrží. Budete-li chtít krmit štěně doma vařenou stravou, měli byste tak začít nejdříve po kompletním přezubení štěněte. V té době je u jezevčíků z velké části i dokončen růst kostí.
Štěňátko Vám budeme předávat pokud možno hladové. Přesto, že drsňáci nemívají problémy s jízdou autem, je lepší, když pejska budete alespoň ze začátku převážet s prázdným žaludkem, aby se mu neudělalo špatně. Také když hladovému štěněti po příjezdu domů nabídnete krmení, uděláte mu velkou radost a přechod pro něj bude méně stresující.
Co byste si měli pro štěně připravit
Především budete potřebovat dvě misky. Jednu na krmení, druhou na vodu. Čistou vodu by mělo mít štěně kdykoliv k dispozici. Misky doporučuji nerezové. Dobře se udržují, nerozbijí se a štěně je neokouše. Počítejte s tím, že postupně budete štěně krmit v delších intervalech většími dávkami. Maličká roztomilá miska by Vám dlouho nesloužila. Miska by měla mít obsah cca 750 -900 ml.
Předem promyslete, kde bude mít štěně svůj „azyl“. Tedy místo, kde nebude rušeno a kam si může zalézt. Nejen štěně, ale i dospělý pes, velkou část dne prospí. Obzvláště pokud máte malé děti, měly by se naučit respektovat, že pejska na jeho místě nebudou rušit. Ideálně je takové místo zvoleno ve středu rodinného života, ale poněkud stranou. To zní zvláštně, ale pokud např. pobýváte nejvíce v kuchyni, pak takové místo by mělo být třeba pod sedací lavicí. Pejsek bude s vámi, nebude se cítit opuštěný, ale bude mít i svůj klid. Určitě by ale toto místo nemělo být v dětském pokoji. Většina psů má nakonec více svých oblíbených míst a stěhují se za vámi z jedné místnosti do druhé. Jedno by ale mělo být vyhraženo pro chvíle, kdy pejska necháte doma samotného a nemělo by tedy v dosahu jeho zubů být nic, co může zničit. Např. hadicemi k filtračnímu zařízení 1000 l akvária byste si koledovali o pěkný průšvih. Také přívodní elektrické kabely k různým lampičkám apod. nenechávejte ležet na zemi. I když by se vaše štěně nerozhodlo je ochutnat, může se do nich zamotat a zařízení shodit.
Jako pelíšek nejlépe poslouží plastová přepravka. Měla by mít na délku okolo 60 cm. Psi do ní rádi zalézají a v případě potřeby ji můžete použít i k dočasnému zabezpečení nebo transportu pejska. Přepravka se dobře udržuje a naše štěňata jsou na takové přepravky již zvyklá. Dovnitř dáváme starou deku nebo něco podobného. Nedoporučuji polštáře a nic s výplní. Nejlepší je opravdu něco, co lze lehce vyprat. Různé molitanové pelíšky, boudy nebo podobné, nejsou moc vhodné. Špatně se udržují, drží vlhkost, nejsou odolné a uzavřené boudičky navíc špatně větrají.
S pořízením obojku a vodítka nemusíte spěchat. Štěňata rychle rostou a malé obojky Vám dlouho nevydrží. Na obojek je štěně zvyklé od nás. Všechna štěňata nosí od narození rozlišovací oboječky. Na vodítko štěně navykněte ještě před první procházkou doma.
Jako hračky nepoužívejte vyřazené pískací hračky po svých dětech. Štěně by mohlo kousky z nich vdechnout. Nejlepší jsou měkké latexové hračky určené přímo pro psy. Připravte štěněti předem něco na žvýkání. Výborné jsou různé uzlíky a kostičky z bůvolí kůže.
A to je asi všechno, co budete ze začátku potřebovat. Už je hodně lásky a přání, aby Vám bylo společně dobře.